Esimesed sammud investeerimises

Kuskil Põhja-Dakotas

Kui te nüüd arvate, et 2018 aasta sügisel said esimesed investeeringud tehtud, siis nii see ei läinud. Tegelikult jõudsin esimese investeeringuni aasta hiljem, ja „päriselt“ investeerimiseni alles 2 aastat hiljem – septembris 2020.

2019 aasta veetsin tagantjärele vaadates justkui pimeduses kobades. Minu tutvusringkonnas oli täpselt 0 investeerimisega tegelevat inimest. Miskipärast ei jõudnud minu vaatevälja Eesti blogijad ega vastavasisulised sotsiaalmeedia grupid. Tol ajal osalesin ühes Eesti ettevõtete juhte ühendavas n-ö „klubis“, kus grupp tegevjuhte iga kuu kohtus, et erinevaid juhtimisteemasid arutada. Ühel kohtumisel tõstatasin ka investeerimisteema – kas keegi tegeleb, oskab rääkida, soovitada? Tuli välja, et mitte keegi ei tegele. Jällegi, tagantjärele vaadates ja ise nüüd nii teemas „sees olles“ tundub see lausa uskumatu – suurte ettevõtete juhid, eeldatavalt majanduslikult heal järjel, ja mitte keegi ei investeeri!

Seega tegin ainsa sammu mis mulle pähe tuli – broneerisin konsultatsiooni oma kodupangas. Kuigi üritasin korduvalt viia juttu investeerimisele laiemalt (millised on üldse erinevad instrumendid? Kust alustada?), tegi panga nõustaja oma tööd korralikult, ja müüs mulle maha ühe oma panga fondifondi 😊 Seega minu esimeseks investeeringuks lisaks kümmekond aastat tagasi huupi tiksuma pandud III sambale saigi antud panga fondifond, püsikorraldusega iga kuu.

Esimene valguskiir pimeduses oli see, kui mu õde (kes investeerimisest veel vähem teadis, kui mina) mingis vestluses mainis Kristi Saare blogi. Endale tüüpiliselt lugesin selle ühe hingetõmbega läbi, ja avastasin ka et Kristi pakub finantsmentorlust. Võtsin natuke hoogu, ja 2020 aasta suve alguses kirjutasin Kristile. Seda loen senimaani oma kõige paremaks rahateemaliseks otsuseks 😊

Kui keegi ei tea – Kristi Saare on endine õpetaja, kes on investeerides jõudnud finantsvabaduseni. Ta on Naisinvestorite Klubi asutaja, raamatu „Kuidas alustada investeerimisega“ autor, ning üks tuntumaid Eesti väikeinvestoreid.

Kui ma Kristiga ühendust võtsin, oli ta paari nädala pärast sünnitamas, seega pidi mentorlus natuke ootama. Esimest korda kohtusime 2020 aasta augustis ja oma „päris“ investeerimise alguseks loen septembrit 2020, kui Kristi juhendamisel lõin investeerimiseks firma ning ostsin oma esimesed aktsiad.

Esimeste kohtumiste kõige suuremaks kasuks oli see, et lõpuks ometi sain endale väga selge pildi erinevatest varaklassidest, investeerimisvõimalustest, ning detailidest millele tähelepanu pöörata – seda kõike just Eesti kontekstis, ja väga praktilise lähenemisega.

Esimeseks sammuks oli sissemaksete lõpetamine minu senistesse ainsatesse investeeringutesse – kolmandasse sambasse (sammas ise jäi muidugi alles) ja kodupanga poolt soovitatud fondifondi. Kuna ma ei olnud sel ajal Eesti maksuresident (töötasin ja sain palka välismaal), siis kolmas sammas kaotas oma kõige suurema eelise – tulumaksutagastuse. Ja tootlikkuse osas on selle maksueeliseta võimalik paremaid variante leida. Fondifond aga osutus suhteliselt mõttetuks tooteks – liiga konservatiivne, madal tootlus, kõrged haldustasud. Kõik asjad, millele ma ise ei olnud osanud tähelepanu pöörata.

Teise sammuna otsustasime, et mul on mõttekas investeerimiseks teha firma, mitte investeerida eraisikuna. Siinkohal on kõige suuremateks eelisteks maksude edasilükkamine; võimalus tehingutasud jm investeerimisega seotud väljaminekud ettevõtte kuludesse kanda (ja seega siis taas maksustatavat summat vähendada); ning see et kahjumis investeeringute pealt ei pea tulumaksu maksma. Väga lihtsalt öeldes – firmana maksad tulumaksu alles siis, kui väljavõetud tulu hakkab ületama sissepandud raha. Eraisikuna maksad tulumaksu kohe (st igal aastal) ja isegi siis, kui su investeerimisportfell tegelikult miinuses on. Sel teemal on nii Kristi kui paljud teised blogijad pikemalt kirjutanud ja ma detaile siin kordama ei hakka.

Firma asutamine on Eestis väga lihtne – minul võttis kogu protsess e-äriregistri ettevõtjaportaalis aega umbes tunni. Lisan siia ka ühe kasuliku lingi.

Kolmanda sammuna arutasime läbi, millised võiks olla minu esimesed investeeringud, ning alustasin oma portfelli kokkupanekut.

Previous
Previous

Kuidas luua unistuste elu?

Next
Next

Kuidas kõik algas