Kuidas kõik algas

Võib julgelt öelda, et suurema osa oma elust olen elanud klassikalise tarbimisühiskonna produktina 😊 Ülikool, esimene töökoht, regulaarsed ametikõrgendused, hea palk, palga kulutamine kõigele alates reisimisest (seda ei kahetse üldse!) ja lõpetades kallite käekottidega. Üsna oma karjääri algusest olen teeninud keskmisest kõrgemat palka; rahapuudust ei ole tundnud kuid miskipärast ei mõeldnud ma kunagi asjadest nagu säästmine, või veelgi enam – investeerimine. See ei olnud teadlik valik, vaid täiesti teadmatu valik – lihtsalt sellised teemad puudusid minu infoväljas ja tutvusringkonnas. Tagantjärele vaadates tundub see lausa uskumatu, eriti seetõttu, et oma tulusid-kulusid olen kirja pannud enam-vähem esimesest palgast alates. Nii et ülevaade asjade seisust oli olemas, aga see ei viinud mitte mingitele järeldustele.

Esimene kord, kui ma hakkasin mõtlema, kas see standartne work-consume-repeat tsükkel on minu jaoks õige, oli 2017 aasta kevadel. Tõuge, nagu minu jaoks sageli, tuli raamatutest. Esiteks sattusin lugema William B. Irvine raamatut „A Guide to the Good Life: the Ancient Art of Stoic Joy“. See räägib antiikaegsest stoitsismi-filosoofiast ja selle praktilistest rakendustest igapäevaelus; põhisõnum – inimene on õnnelik, hinnates seda mis tal on, mitte pidevalt jahtides midagi, mida tal ei ole.

Kohe seejärel lugesin Marie Kondo raamatut „The Life-Changing Magic of Tidying“, mis räägib asjade minimeerimisest, mõttetutest asjadest loobumisest, oma vajaduste mõtestamisest. Mis sind tegelikult õnnelikuks teeb? Kas tõesti kõik sinu 15 kampsunit on sulle olulised, ja „spark joy“? See raamat sai minu esimeseks kokkupuuteks mõistega „minimalism“, ja vallandas tohutu lihtsustamise ja vähendamise maania.

Järgmiseks tuli Colin Wright-i „My Exile Lifestyle“ – tüübist, kelle kogu varandus on seljakotis, ja ta elab maailmas ringi rännates. See tekitas minus kohese „just seda ma tahangi teha!“ reaktsiooni.

Järgmise aasta jooksul lugesin läbi vast paarkümmend minimalistlikku elustiili puudutavat raamatut, ja tundsin, kuidas mu mõttemaailm muutub ja kuidas ma hakkan oma elule vaatama täiesti teistsuguse pilguga. Tasapisi hakkas fookusesse tõusma järgmine teema – finantsid. Paljud tuntumad minimalismi-praktikud ja sellest teemast kirjutajad puudutavad ka seda teemat, alates vähem kulutamisest, ja jõudes otsapidi ka investeerimise ja finantsvabaduseni.

Kontreetselt finantsvabaduse teemal oli minu esimeseks raamatuks Vicki Robini ja Joe Dominguezi „Your Money or Your Life: 9 Steps to Transforming Your Relationship with Money and Achieving Financial Independence“, mille lugesin ühe hingetõmbega läbi 2018 aasta septembris. See raamat tekitas tunde, nagu oleks keegi järsku pimedas toas tule põlema pannud. Esimest korda hakkasin mõtlema nii elementaarsele teemale nagu pension, ja kuidas sellest ära elada. Kõige suuremaks šokiks aga oli see, kui võtsin kokku oma 15 aasta (ehk siis oma palgatöötaja karjääri) sissetulekud ja kulutused. 15 aastaga oli minu aastane sissetulek kasvanud 9 korda (pole paha!), aga kulutused 12 korda. Tulemuseks see, et hoolimata väga heast töökohast ja keskmisest kõvasti kõrgemast palgast, olin nende aastate jooksul keskmiselt säästnud vaid 4.6% oma sissetulekust! Kogu selle kulutamise arvelt ette näidata on minu kodu – väike, aga üliarmas korter Tallinnas Uues Maailmas (ostetud 20 aastase pangalaenuga), ning rohkelt reise, mida ma kindlasti ei kahetse. Aga kõik muu.... oli lihtsalt kuskile kadunud.

„Your Money or Your Life“ kirjeldab üheksat sammu finantsvabaduseni jõudmiseks, ning seda loetakse FIRE (financial independence, retire early) liikumise alguseks. FIRE elustiil on üsna radikaalne – säästes väga suure osa (50-80%) oma sissetulekust, on võimalik loetud aatatega kasvatada nii suur kapital, et seda mõistlikult investeerides on võimalik elu lõpuni elada vaid investeeringute tootlusest ja intressidest, ilma et kogutud algkapital kunagi otsa saaks.

Investeerimise koha pealt on see raamat väga Ameerika-keskne ja ka tänaseks natuke aegnud, ning kindlasti on võimalik leida paremat lugemismaterjali – kasvõi Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpik“. Kuid oma raha-asjade osas silmade avamiseks ja suurema pildi saamiseks kindlasti soovitaksin lugeda.

Minu jaoks oli FIRE liikumise avastamine justkui Alice Imedemaal küülikuurust alla kukkumine – nii palju asju millest ma midagi ei teadnud, nii palju uusi avastusi ja mõtteid.... Järgnes periood, kus ma neelasin erinevaid raamatuid, avastasin finants- ja investeerimisblogisid, ning hakkasin mõtlema, kuidas investeerimisega algust teha.

Previous
Previous

Esimesed sammud investeerimises

Next
Next

Kõige alguses on alati “miks?”