5 aasta (investeerimis) eesmärgid

Niisiis – 2020. aasta lõpus sai paika pandud investeerimiseemärk: jõuda 5 aastaga, kevadeks 2026, 666k euro suuruse portfellini. Miks just 666k? Kust ma tean, kas seda on parasjagu, liiga palju või liiga vähe, et ennast finantsvabaks lugeda?

Mina alustasin sellest, et defineerisin enda jaoks, millist elustiili ma tahan, ja sellest tulenevalt – mis oleks minu aastased kulud. Kulude defineerimine oli üsna lihtne, kuna olen eelarvet pidanud enam-vähem palgatöö algusest saadik, ja oman head ülevaadet oma igakuistest väljaminekutest. Loen ennast minimalistiks, üldse ei armasta shopata, riideid jms ostan ainult vajaduse korral. Kodulaen lõppeb 2027. aasta suvel, seega see regulaarne väljaminek kaob. Päris palju kulutan raha reisimisele – aga see ongi minu kõige suurem kirg, ja üks põhjusi miks ma finantsvabaduse poole püüdlen. Kindlasti kulutan keskmisest rohkem ka söögile – kuna ma väga armastan head sööki, mulle meeldib väljas süüa ja teen ka hirmsat kohvikust latte ostmise pattu 😊

Numbreid kokku lüües defineerisin enda elustiili juures finantsvabaduseks vajalikuks summaks 3000 eurot kuus, 36k eurot aastas. Lisasin väikese puhvri ja lõplikuks planeeritud summaks jäi 40k eurot aastas.

Teise sammuna arvutasin välja, kui suur peaks olema portfell, et iga-aastaselt sellist raha genereerida. Paljudele on tuntud "4% reegel": porfellist iga aasta 4% välja võttes on praktiliselt garanteeritud, et põhiportfell kunagi ei vähene, kuna teenib sama tootluse jooksvalt tagasi. Enda jaoks modifitseerisin selle veidi vähem konservatiivseks "6% reegliks", kuna pikaajaline aktsiaturgude tootlus jääb siiski 8-12% vahele, ja usun et suudan vähemat 6% saavutada. Sealt tulebki number 660k – sellest 6% on ~40k.

Kolmanda sammuna üritasin aru saada, kui palju ma iga kuu peaksin investeerima, et 5 aastaga vajaliku suurusega portfellini jõuda. Siin tekkis koht, kus excel ja reaalne elu enam päris hästi kokku ei läinud 😊 Alustuseks tegin eelduse, et suudan investeerida aktsiaturgude keskmise tootlusega 10% aastas. Miks ma kasutan siin 10%, ja eelmises lõigus elamiseks vajaliku raha genereerimisest rääkides vaid 6%? Sisuliselt sellepärast, et reaalselt portfellist elamise faasis tahan olla pigem konservatiivne, vältimaks olukorda, et aktiivne sissetulek puudub, ja mingil põhjusel portfelli tootlus on oodatust väiksem. Heaks näiteks praegune, 2022 aasta – turud on reaalselt miinuses. Selliseid perioode tuleb kindlasti tulevikus küll ja veel, seetõttu ei taha ma liigset riski võtta, olles oma eeldustes ülemäära optimistlik.

Samas, praeguses kogumisfaasis, mul reaalselt ju suuri riske ei ole – okei, oletame et 10% asemel on tootlus 8% aastas. Ainus tagajärg on see, et kogumisperiood võib mõne kuu võrra pikemaks venida, midagi hullu ei juhtu.

Niisiis, arvutuse algandmed olid järgmised: algkapital umbes 73k EUR, eeldatav tootlus 10% aastas, eesmärgiks 666k portfell 5 aasta ehk 60 kuuga. Ja tulemuseks oli... et iga kuu peaksin investeerima umbes 7150 eurot (selle arvutuse tegin enda jaoks detailsemalt läbi excelis, kuid saab kasutada ka mitmeid internetis saada olevaid liitintressi kalkulaatoreid, nagu näiteks see: Investment growth calculator (fidelity.ca)) Kuigi teenisin päris hästi, minu igakuised palganumbrid selle summa lähedale ei küündinud, rääkimata veel võimekusest sellist summat iga kuu investeerida.

Siiski, mõned asjaolud lisasid natuke lootust. Esiteks, kindlasti eeldasin iga-aastast sissetulekute kasvu. Teiseks, võimalused saada tööl aastaboonuseid ja minu ametikohaga seotud pika-ajalise töötamise eest antavaid n-ö „optsioone“. Kolmandaks, nägin oma eelarves, et mõnes kulukategoorias on täiendavat säästmisruumi. Neljandaks, optimistliku algajana lootsin, et ehk suudaksin investeeringutega teha hoopis näiteks 15% tootlust, mida ka 2020 aasta narratiiv päris tugevalt toetas 😊. Ning lisaks ka mitmete Eesti tuntumate väikeinvestorite edulood Kristi Saarest Rahakratini ja Kristjan Liivamäest Marko Ooloni, kes samuti 5-7 aastase tegutsemise tulemusena on suutnud saavutada mitmesajast tuhandest kuni miljon+ suuruseid portfelle. Ühesõnaga otsustasin, et isegi kui eesmärk excelis koheselt välja ei mängi – „where is a will, there’s a way“.

Eesmärk / unistus läks arvutisse kirja, elukaaslase poolnaljaga antud koodnimega “Annie2026“, ja sai rahavaldkonnas minu järgmiste kuude mantraks.

Previous
Previous

Detsember 2022: kahe investeerimis-aasta kokkuvõte

Next
Next

Räägime numbritest