Anneli elu2.0

View Original

Portfellistrateegia

Oma esimesed teadlikud investeeringud tegin septembris 2020, ja esimese aasta tegutsesin päris kaootiliselt. Ostsin aktsiaid millest palju räägiti, mida kuskil soovitati, osalesin aktiivselt Tallinna börsi ipodroomil 😊, läksin kaasa Funderbeami vaimustusega, jne. Selle tulemusega tegin mõned päris head valikud, aga paraku ka mitu otsust mis tagantjärele vaadates osutusid üsna rumalateks. Üks näide. Sel ajal olin värskelt saanud ühe mastermindi liikmeks (nüüd olen kahes ja kirjutan neist lähemalt mõnes järgmises postituses), kus reaalselt kõik teised liikmed omasid minust aastaid pikemat investeerimiskogemust ja ka suuremaid teadmisi. Selle grupi liikmetest valdav enamus olid suured Alibaba (BABA) fännid, pool juttu oli BABA-st ja kõik omasid / ostsid seda. Läksin siis ka mina massiga kaasa ning soetasin endale positsiooni, oma arust väga heal hetkel kui hind oli langenud. Aga... see hind langes veel... ja veel... ja veel. Praegu on positsioon ostuhinnaga võrreldes -46% (jah, ta on mul siiamaani alles, mis on juba täiesti teine investormõtlemise vea teema, mille ka kunagi ette võtame 😊). Loo moraal – ega ma ei tea, kas ma ise BABAt eelnevalt põhjalikult analüüsides oleks teinud teistsuguse otsuse (ma tahaks mõelda, et jah, aga ega kindel ei saa olla), aga igal juhul oleks see olnud MINU TEADLIK OTSUS. Praegu ei saa ma isegi öelda, et ostsin seda aktsiat põhjustel X, Y või Z. Ma ostsin teda lihtsalt sellepärast, et teised ostsid 😊

Niisiis, 2021 aasta lõpuks oli läbi kolistatud paar ämbrit, ja portfell kasvanud piisavalt suureks, et ilma konkreetse läbimõeldud plaanita edasi minna tundus ebamõistlik.

Seega, 2022 aasta alguses panin kirja oma portfellistrateegia esimese versiooni. See sai paberile nädal enne Ukraina sõja algust, ja kogu selle õuduse ja ebakindluse juures oli vähemalt investeeringute valdkonnas rahulik tunne tänu selge ja põhjaliku plaani olemasolule. Mõned nädalad tagasi vaatasin oma strateegia üle, parandasin ja täiendasin seda, ja praegu ongi siis minu tegevuse aluseks see värskelt uuendatud dokument.

Minu portfellistrateegia koosneb seitsmest osast:

1.       Eesmärk

2.       Üldpõhimõtted

3.       Portfelli ehitamise plaan

4.       Varaklassid ja osakaalud

5.       Varaklasside põhimõtted / roll portfellis

6.       Portfellist elamise plaan

7.       Investeerimistees ja checklist

Eesmärk: arvutasin välja ja kirjutasin lahti, mida minu jaoks tähendab finantsvabadus, kui suurt portfelli selleks vaja on, ja mis ajaks plaanin selle saavutada. Uuendatud strateegias defineerisin enda jaoks kolm erinevat taset, alates n-ö miinimumplaanist kuni täieliku finantsvabaduseni. Miinimumplaan tähendab seda, et põhilised igapäevase elu kulud on kaetud passiivsest sissetulekust, kuid unistuste täitmiseks (nt reisimine) tuleks siiski ka mingis koguses aktiivset tulu teenida. Täielik finantsvabadus on selline stsenaarium, kus ma saan säilitada praeguse elatustaseme, sh rohke reisimine, puhtalt passiivse sissetuleku toel. Ja siis on selline vahepealne stsenaarium, kus väike aktiivne lisaraha teenimine oleks vajalik, aga tõesti piiratud mahus. Iga taseme juurde lisasin ka konkreetse ajalise tähtaja.

Üldpõhimõtted: siin kirjutasin vabas vormis lahti tähtsamad põhimõtted, mida investeerimises järgin. Näiteks see, et olen pikaajalise perspektiiviga investor (ei kauple lühiajaliselt), mis on minu soovitav tootluse eesmärk, kui suurt riski olen nõus võtma, jne.

Portfelli ehitamise plaan: siin on kirjas, kui palju ma pean iga aasta investeerima et jõuda seatud eesmärkideni; ning kust see investeerimiseks vajalik raha täpselt tuleb.

Järgmised kaks punkti on seotud konkreetsete varaklassidega. Alustasin sellest, millised varaklassid üldse on mulle vastuvõetavad (nt kavatsen hoiduda „alternatiivsetest“ varadest nagu kunst või veinid, kuna mul ei ole nende kohta piisavalt teadmisi). Järgmiseks panin paika umbkaudsed osakaalud igale varaklassile ja üksikinstrumendile, et tagada piisav hajutatus ja tasakaal, samas vältida ka olukorda kus kogu portfellis on liiga palju pisikest kribu-krabu, mida ei jõua korralikult jälgide ega hallata. Lõpuks mõtestasin enda jaoks ka lahti, miks ma mingit varaklassi portfelli tahan, mis rolli see mängib (näiteks võlakirjade puhul oleks selleks stabiilne regulaarne rahavoog intresside näol, jne).

Portfellist elamise plaan: selles osas on hetkel kirjas ainult suunavad märksõnad, aga põhjalik läbimõtlemise töö on veel tegemata. Lühidalt – siis pean täpselt aru saama, kuidas see passiivsest sissetulekust elamine hakkab rahaliselt välja nägema ja milliseid asju peaksin arvestama. Näiteks maksud, kuidas reaalne raha ettevõtte kontolt minu eraisiku kontole tuleb (omanikulaenu tagasimakse, palk, dividend, juhatuse liikme tasu?), kui suures osas rihin rahavoogu ja kui suures osas olen valmis varasid müüma, jne.

Investeerimistees ja checklist: see on minu enda jaoks välja töötatud standardformaat, mille alusel analüüsin aktsiat enne ostuotsuse tegemist. Vaatan järgmisi valdkondi: ettevõtte kasumlikkus, kasv, kapitalistruktuur, dividendid (kui tegemist on dividendimaksjaga), valuatsioon, ning ka üldisemalt ettevõtte taust, tegevusalad, jne. Jälle üks teema, millest mõnes tulevases postituses põhjalikumalt kirjutada 😊

Minu jaoks annab kirja pandud portfellistrateegia tegutsemiseks kindla suuna ja selguse; ning aitab kergemini valikuid teha ja otsuseid langetada.